Mon-Fri 09:00-18:30

Member of the board of directors

Sholpankulov Berik Sholpankulovich

Chairman of the Board of Directors

Was born in 1976. Date of election to the Board of Directors - May 3, 2017. From 2014 to 2016 - Deputy Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan. From December 2016 to March 2019 - Vice Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan. He is the First Vice Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan since March 2019, a member of the Board of Directors of JSC National Management Holding KazAgro since March 2019. Since May 2017 - Chairman of the Board of Directors of the Fund.

Tashenev Bakytbek Khakimovich

Member of the board of directors

Was born in 1977. Date of election to the Board of Directors - May 3, 2020. He is the Chairman of the Committee for State Property and Privatization of the Ministry of Finance of the Republic of Kazakhstan. Since May 2020 - Member of the Board of Directors of the Fund.

Yelshibayev Yerzhan Imankululy

Member of the board of directors

Was born in 1980. Date of election to the Board of Directors - April 12, 2019. From 2014 to 2018 - Managing Director of Malakut Insurance Broker JSC; From November 2018 to April 2019 - Deputy Chairman of the Board of the Fund. Has been the Chairman of the Board of the Fund since April 2019. The powers of the Chairman of the Management Board were extended by Decision of the Sole Shareholder No. 422 dated April 27, 2020 until May 2, 2023.

Turganaliev Yeltinzhal Rakhmatullaevich

Independent Director

Was born in 1972. Date of election to the Board of Directors - November 28, 2018. From June 10, 2013 to the present - Chairman of the Board of Directors of Otan JSC. Since November 2018 - Member of the Board of Directors of the Fund as an Independent Director.

Kenessarin Sagir Yessengulovich

Independent Director

Was born in 1954. Date of election to the Board of Directors - September 4, 2018. From 2013 to 2018 - Head of the socio-economic department of the Office of the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan. He has been a Freelance Advisor to the Prime Minister of the Republic of Kazakhstan since August 2018. Since September 2018 - Member of the Board of Directors of the Fund as an Independent Director.